דוגמאות לעיצובים » האם מותר להעתיק מעיצובים אחרים?

האם מותר להעתיק מעיצובים אחרים?

במאמר הקודם דיברנו על למה חשוב לקבל השראה מדוגמאות ואיך שימוש בדוגמאות במיוחד בעבודות עם לקוחות ישפרו את אחוזי ההצלחה שלכם בפרויקטים השונים. במאמר הבא ננסה לדבר על האם זה מותר להעתיק רעיונות מעיצובים של מעצבים אחרים ומתי כדאי להימנע מכך.  

האם מותר להעתיק רעיונות מעיצובים של אחרים?  

איך לבנות אתר בחינם בשעה וחצי?

יש לי הצעה מעניינת עבורך, יצרתי הדרכה מלאה של למעלה משעה וחצי שתלמד אותך איך לבנות אתר מ-0 בחינם כולל רכישת אחסון ודומיין. נשמע מעניין? אשמח לשלוח לך אותה למייל.

מתי אפשר להשתמש ברעיונות מעיצובים אחרים?

התשובה היא כמעט תמיד (בפסקה הבאה נסביר מתי כדי להימנע מכך). אם מסתכלים על כך מבחינה משפטית יהיה מאוד קשה להוכיח העתקה של עיצוב. למעשה בגלל שהיום יש כל כך הרבה מעצבים גרפיים שונים ועיצובים שונים אם תעשו חיפוש ברשת סביר להניח שתוכלו למצוא עיצוב דומה לכמעט כל עיצוב שקיים ברשת.

למרות שזה יכול לחסוך הרבה זמן העתקה של עיצוב גרפי ב-100% זה לא משהו שמומלץ לעשות וזה יהפוך אתכם למעצבים פחות טובים. למעשה מעצב גרפי טוב יידע לשלב אלמנטים שונים של דוגמאות שונות וליצור עיצוב חדש וטוב יותר מהדוגמאות שבהם הוא צפה.

שימוש בדוגמאות או אפילו הסתכלות על תיק עבודות של מישהו אחר יסייעו לכם לקבל רעיונות והשראה למה ניתן לעשות בעיצוב שלכם, ולמרות שזה אפשרי להעתיק עיצוב ב-100% זה משהו שפחות מומלץ וגם הלקוחות שלכם פחות יאהבו את זה.

מתי יש להימנע מהעתקה של עיצוב גרפי?

כאשר אתם יוצרים עיצוב לוגו לעסק רצוי מאוד להימנע מהעתקה של עיצובים של אחרים. למי שלא מכיר את המושג לוגו צפו במדריך הבא המסביר מה זה לוגו. כל הרעיון של לוגו הוא ליצור עיצוב ייחודי רק לעסק שאיתו אתם עובדים ובזמן שזה רעיון טוב לראות דוגמאות ללוגואים שונים בתחום (וזה אפילו חשוב בשלב של מחקר מתחרים) עדיף לא להעתיק רעיונות של אחרים ויש ליצור עיצוב ייחודי משלכם.

בשונה מעיצובים גרפיים פשוטים כמו: באנרים לגוגל, מודעות לפייסבוק, חתימה למייל, מעטפה ממותגת, נייר מכתבים וכו'.. שבהם לא נהוג ליחס להעתקה הרבה חשיבות, בעיצוב לוגו הערך של העתקה יותר גדול ובמקרה של העתקת לוגו של חברה אחרת (במיוחד של חברות גדולות) כן יכול להיווצר מצב שבו החברה הגדולה תיקח אתכם לבית משפט ותחייב אתכם להפסיק להשתמש בלוגו הקיים. מצב שיגרום לעוגמת נפש, הפסד של זמן ולעיתים גם הפסד כספי גדול מאוד.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם:

איך לבנות תיק עבודות (פורטפוליו) שיעזור לייצג אתכם בכבוד?

מעצבים מתחילים רבים מתקשים להבין איך ניתן לבנות תיק עבודות שיעזור לייצג אותם באופן מקצועי. במאמר הבא נסייע לכם עם כמה טיפים חשובים בנושא.

למה חשוב לקבל השראה מדוגמאות של מעצבים אחרים?

בזמן שעיצוב ייחודי יכול להתאים למעצבים מסוימים עבור אחרים דוגמאות יחסכו זמן ומאמץ רב. במאמר הבא תוכלו ללמוד למה שימוש בדוגמאות לעיצובים יסייע בעבודה עם לקוחות.

כלי נגישות